Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Four students bought 3.0 litres, 5.0 litres, 4.5 litres and 7.5 litres of milk from a dairy farm. If one litre of milk costs sh....

Four students bought 3.0 litres, 5.0 litres, 4.5 litres and 7.5 litres of milk from a dairy farm. If one litre of milk costs sh. 50 how much money did they pay altogether?

Answers


joseph
(3.0 + 5.0 +4.5 +7.5) x sh 50 =sh 1000
joseph rimiru answered the question on October 17, 2017 at 12:30

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions