Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

The cost per kg of Sony Sugar is KSh. 60 and the cost per kg of Imported Sugar is KSh. 80. The two brands of...

The cost per kg of Sony Sugar is KSh. 60 and the cost per kg of Imported Sugar is KSh. 80. The two brands of Sugar are
mixed and sold at a profit of 30% above the cost. If 1kg of the mixture was sold at KSh. 84.50, determine the ratio in
which the two brands were mixed.

Answers


sharon
43020191213.png
sharon kalunda answered the question on April 30, 2019 at 09:14

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions