Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Calculate the cost of using the following appliances in one month (30 days ) if the company rate is ksh. 9.50 per unit. i) A 2000W...

Calculate the cost of using the following appliances in one month (30 days ) if the company rate is ksh. 9.50 per unit.
i) A 2000W water heater for 2 hours per day.
ii) A 75W bulb for 10 hour per day.
iii) A 1500W electric iron for 1 hour per day.

Answers


Kavungya
fig632552019118.png
Kavungya answered the question on May 25, 2019 at 10:19

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions