Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Grade A tea costs Ksh 100 per kg while grade B costs ksh 150 per kg. Find the ratio in which the two grades should...

Grade A tea costs Ksh 100 per kg while grade B costs ksh 150 per kg. Find the ratio in which the two grades should be mixed to get a mixture worth ksh.140 per kg.

Answers


sharon
pic28820191631.png
sharon kalunda answered the question on August 28, 2019 at 13:31

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions