Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Grade x and grade y sugar cost sh60 and sh50 per kilogram respectively. In what proportion must the two grades be mixed to produce a...

Grade x and grade y sugar cost sh60 and sh50 per kilogram respectively. In what proportion must the two grades be mixed to produce a blend that cost sh53 per kilogram

Answers


Kavungya
fig2519920191058.png
Kavungya answered the question on September 19, 2019 at 07:59

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions