Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Mary bought 8 kg of sugar and 4 kg of rice at sh 95 and sh 100 per kilogram respectively. How much money did she...

Mary bought 8 kg of sugar and 4 kg of rice at sh 95 and sh 100 per kilogram respectively. How much money did she spend?

Answers


joseph
(8 x95) + (4 x 100) = sh 1160
joseph rimiru answered the question on October 18, 2017 at 10:26

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions