Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

A six bulb arrangement in a house runs for 8 hours every night for 5 days. If each bulb is rated 100 W and the cost of...

A six bulb arrangement in a house runs for 8 hours every night for 5 days. If each bulb is rated 100 W and the cost of electrical energy is sh. 2.60 per unit, how much will the owner of the house pay at the end of the five days?

Answers


Moraa
Electrical energy consumed= (6x0.1x8) x5= 24kWh
Total cost= 24kWh x sh 2.60= ksh. 62.40
Moraa orina answered the question on April 11, 2018 at 17:50

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions