Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Grade A tea is mixed with grade B tea. The cost per kg of grade A is Ksh.60 and that of grade B is Ksh.80....

Grade A tea is mixed with grade B tea. The cost per kg of grade A is Ksh.60 and that of grade B is Ksh.80. Find the ratio
in which the two grades should be mixed in order to make a profit of 20% by selling 1kg of the mixture at Ksh.90.

Answers


sharon
5920191055.png
sharon kalunda answered the question on May 9, 2019 at 07:56

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions