Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

During a period 3000 units of a main product were produced at sh 60 per unit.

During a period 3000 units of a main product were produced at sh 60 per unit. Total production were sh 125000. A by product was produced together with main product. This by-product was 100 units and it was sold for sh 55 per unit post separation cost of this by product were sh 500. Calculate the production cost and profit of the main product.

Answers


Wilfred
by16820191052.png
Wilfykil answered the question on August 6, 2019 at 07:53

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions