Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

There are two grades of tea, grade A and grade B.

There are two grades of tea, grade A and grade B. Grade A cost Kshs.80 per kg and grade B cost Ksh.60 per kg. In what ratio must the two grades be mixed order to produce a blend worth Ksh.75 per kg.

Answers


Wilfred
q136920191109.png
Wilfykil answered the question on September 6, 2019 at 08:10

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions