Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Two grades of tea, costing sh 100 and 150 per kg respectively are mixed in the ratio 3:5 by weight.

Two grades of tea, costing sh 100 and 150 per kg respectively are mixed in the ratio 3:5 by weight. The mixture is then sold at sh. 160 per kg. Find the percentage profit on the cost price.

Answers


Wilfred
q1691220191146.png
Wilfykil answered the question on September 12, 2019 at 08:46

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions