Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Kiprono buys tea costing sh 112 per kilogram and sh 132 per kilogram and mixes them, then sells the mixture at sh 150 per kilogram....

Kiprono buys tea costing sh 112 per kilogram and sh 132 per kilogram and mixes them, then sells the mixture at sh 150 per kilogram. If he is making a profit of 25% in each kilogram of the mixture , determine the ratio in which he mixes the tea.

Answers


Kavungya
fig921920191031.png
Kavungya answered the question on September 21, 2019 at 07:32

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions