Trusted by millions of Kenyans
Study resources on Kenyaplex

Get ready-made curriculum aligned revision materials

Exam papers, notes, holiday assignments and topical questions – all aligned to the Kenyan curriculum.

Vincent Yeri purchased 900 oranges at a price of 50 for every 60 oranges. His family consumed 50 of the oranges and 22 oranges were...

Vincent Yeri purchased 900 oranges at a price of 50 for every 60 oranges. His family consumed 50 of the oranges and 22 oranges were rotten. He later sold the oranges in dozens.
Required.
The selling price per dozen if he wished to make a total profit of 285.

Answers


Kavungya
fig92651050.png
Kavungya answered the question on May 26, 2021 at 07:51

Answer Attachments

Exams With Marking Schemes

Related Questions