Trusted since 2008
Chat on WhatsApp
   Get premium membership and access questions with answers, video lessons as well as revision papers.

Three grades A, B and C of rice were mixed in the ratio 3:4:5. The cost per kilogram of each of the grades A, B and C was Ksh 120, Ksh 90 and Ksh 60, respectively.

Class: Form 3

Subject: Mathematics

Topic: Compound Proportions and Rates of Work

Lesson Summary

Three grades A, B and C of rice were mixed in the ratio 3:4:5. The cost per kilogram of each of the grades A, B and C was Ksh 120, Ksh 90 and Ksh 60, respectively.
Calculate the cost of one kilogram of the mixture.



Text Answer


Answer in text format not available at the moment

Next: Find the distance between the centre A of a circle whose equation is 2x2 + 2y2 + 6x + 10y + 7 = 0 and the point B(–4, 1).
Previous: The mass of a relative density bottle is 20g when empty,70g when full of water and 95g full of another liquid. Determine the density of the liquid X.

View all Form 3 Mathematics Video Lessons | View All Lessons

More Video Lessons


View all video lessons  
Kenyaplex Learning